Dokumentet e pronësisë, drejtuesit e institucioneve zbresin në Himarë Përfaqësues të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, Bashkisë së Himarës, Hipotekës së Vlorës dhe ALUIZNI-t ishin në Himarë në kuadër të procesit të bisedimit me banorët që pretendojnë titujt e pronësisë në objektet që preken nga projekti i rikualifikimit urban. Në përfundim të takimit me disa prej banorëve, Kryebashkiaku Jorgo Goro deklaroi se strukturat shtetërore po bashkëpunojnë në kuadër të rishikimit të të gjithë dokumentacionit për pronarët që preken nga ndërhyrja që do të bëhet për rikualifikimin urban. “Patëm një takim me qytetarët, takim i cili do të vazhdojë gjatë gjithë javës. Ditën e enjte që vjen do të ketë prapë takim më intensiv. Ne si bashki, gjithë struktura jonë, është e angazhuar dhe është në dispozicion të qytetarëve, për ti orientuar se çfarë dokumentacioni do të kenë ata në mënyrë që ky projekt shumë i rëndësishëm për bashkinë tonë por dhe për vet qytetarët të finalizohet me sukses në interes të tyrin dhe në interesin e përgjithshëm”, theksoi Goro. I pranishëm në terren ishte edhe zv.ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë z.Artan Shkreli sipas të cilit Himara, sikurse e gjithë zona rreth e rrotull, është më e vonuar përsa i përket hedhjes në sistem të të dhënave për tokën. “Është menduar nga qeveria shqiptare, me mbështetjen e pushtetit lokal, që ky projekt për rikualifikimin urban të shërbejë edhe si një projekt pilot për regjistrimin e pronave të njerëzve që kanë pretendime. Bëj një apel të fundit në mënyrë që sot një javë të jenë në dispozicion të këtyre pretendentëve për prona të cilët kanë dokumentet. Ti paraqisin këto dokumenta të enjten tjetër në mjediset që do të vërë në dispozicion bashkia. Një gjë është e qartë dhe e sigurtë që ky projekt do të vazhdojë dhe nuk ka kthim prapa të projektit”, nënvizoi Shkreli. Ai garantoi qytetarët e Himarës se qeveria shqiptare i ka marrë të gjitha masat, ka nxjerrë dhe fondin e dëmshpërblimit duke llogaritur sikur të gjithë pronarët do të hipotekojnë pronat e tyre. “Këto do ti marrin padyshim ata që do ta çojnë procesin deri në fund. Projekti do të vazhdojë në atë formë që është miratuar në Këshillin Kombëtar të Territorit i cili në vetvete ka marrë parasysh edhe sugjerimet që kanë ardhur nga konsultimet me publikun dhe aktorët që preken ose ndihmohen nga ky projekt”, insistoi Shkreli.

Vloranews
0 views
Published on Oct 27, 2017
null

COMMENTS

  Last Videos


 • 0:25

  Terrorizoi xhaminë, momenti kur Nikolli qëllon me thikë besimtarët dhe largohet me shpejtësi

  JOQ Albania
  14.3K views
 • 4:21

  VIDEO/ “Unë jam këtu me ty!”- Grida Duma ndan bisedën me të riun: I thanë nëse s’ke ndonjë lekë në xhep, mos u merr kot me politikë, shko...!

  Panorama
  88 views
 • 1:35

  PS mbyll fushatën për Tiranën sot pasdite, Rama: Asnjë frikë, prej atyre që kanë kapur alltiet e marrëzisë që të ndalin të pandalshmen

  Panorama
  229 views
 • 0:22

  Tri ditë para zgjedhjeve/ Ambasadorët e huaj në Shqipëri video-mesazh qytetarëve: Mos e shisni votën, demokracia nuk ka çmim

  Panorama
  123 views
 • 0:29

  VIDEO/ Antonela Berisha dhe Atdhe Xharavina në momente intime me njëri-tjetrin!

  Panorama
  1.4K views
 • 0:47

  Goli i dyte i Raspadorit

  Panorama
  398 views
 • 0:54

  Goli i Sasuolos ndaj Milanit

  Panorama
  349 views
 • 0:58

  Supergoli i Çalhanoglu ndaj Sasuolos

  Panorama
  475 views
 • 0:15

  Goli i Realdo Filit në kampionat me fanellen e Botoshanit

  Panorama
  206 views
 • 1:04

  Nën forca të rrepta sigurie, mbërrijnë në spitalin e Traumës dy të plagosurit e ngjarjes në Elbasan

  JOQ Albania
  231 views
 • 0:29

  Tronditet Elbasani/ Vritet me 20 plumba Pjerin Xhuvani, ish-kreu i LSI-së

  JOQ Albania
  8.6K views
 • 0:22

  Tifozet e Shalkes

  Panorama
  630 views
 • 0:34

  Erion Braçe nuk përmbahet, ofendon fëmijët në Divjakë: Ju kastraveca të vegjël!

  JOQ Albania
  4.3K views
 • 0:28

  Ambulanca s'ka ku të kalojë! Rama bllokon rrugët në Fier 8 orë para takimit elektoral

  JOQ Albania
  1 views
 • 0:21

  Ambulanca s'ka ku të kalojë! Rama bllokon rrugët në Fier 8 orë para takimit elektoral

  JOQ Albania
  1.1K views